Skip to main content

Na jesieni w Fereldenie…


VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.4/10 (17 ocen)

Stolica na długi czas zapadła się w spokojny rytm codzienności. Życie toczyło się tu krok za krokiem bez większych rewelacji. Być może tak działał zbawienny wpływ bliskości pary królewskiej, a być może mieszkańcy Denerim mieli po prostu szczęście i od czasów zarazy omijały ich wielkie tragedie.
Teraz jednak zimny jesienny wiatr przywiał zmiany i na ulicach zaczęło się mówić. Z ust do ust przekazywano, że giną dzieci i to wcale nie elfie, którymi nikt by się nie przejął, ale pociechy bogatych rodzin. Mówiono też, że giną szlachcianki, choć po prawdzie zginęła tylko jedna córka znaczącego rodu, a do tego wszystkiego straż orzekała, że było to samobójstwo. Najwyraźniej coś jednak musiało się dziać z tymi wysoko urodzonymi dziewczynami, bo znowuż innej jeszcze bez powodu zaczęły wychodzić włosy, a na twarzy pojawiły jej się krosty tak paskudne, że nikt nie był w stanie na nią patrzeć. Nie żeby takie rzeczy codziennie nie przytrafiały się zwykłym, szarym ludziom. Przytrafiały się, ale przecież o nich się nigdy nie mówiło jakoś szczególnie głośno.
Zarówno Arlat Amarantu jak i jego stolica wstały na nogi. Ci, którzy mieli wrócić do swych domów po Pladze zdążyli to już dawno zrobić, a pustostany wkrótce zostały oddane w użytkowanie tych, którzy widzieli w tym szansę, by zmienić swoje życie, zacząć je na nowo. Nie zawsze znaczyło to, że byli przykładnymi obywatelami, których Amarant chętnie przyjmował, ale nie można było odrzucić ich wszystkich.
Budowa dwóch nowych posterunków Straży Miejskiej dobiegała końca – budynki posiadały już generalną bryłę, pozostawało jedynie wyposażenie wnętrz i wprowadzenie do środka nowych strażników. Tu jednak pojawił się inny problem – nikt nadal nie zdołał rozwiązać problemu skrzywdzonych Strażników Miejskich, a Komendant Kirke zdawał się nie przeznaczać na tę sprawę zbyt wielu środków. Częstotliwość ataków zmniejszyła się, lecz nadal nie odnaleziono winnego. Ani nawet żadnego podejrzanego. Kilka łapanek ulicznych pozwoliło odnaleźć ludzi winnych różnym interesującym zbrodniom, ale nikogo kto dysponowałby środkami i odwagą, by atakować patrole strażników.
Gdy jednak wszystko szło dobrze, musiały pojawić się jakieś zgrzyty. Zgrzyty te nosiły tytuły szlacheckie i bardzo starannie pilnowali swoich wpływów. Zgrzytom tym nie podobało się też to, że arl rozpatrywał większość konfliktów na korzyść mieszkańców, nie zaś na korzyść rodów szlacheckich. A przynajmniej tak wyglądało to z ich perspektywy. Czy tak było w rzeczywistości? Ciężko było określić, gdyż większość spraw rozpatrywanych przez arla rozgrywała się za zamkniętymi drzwiami. Tak czy inaczej jednak, szlachcice narzekali. I robili to coraz głośniej.
Na zamku w Redcliffe zapanowała pewna nerwowość. Kilku rycerzy chodziło wyraźnie wściekłych, twierdząc, że ktoś nocami włamuje się do ich pokoi. Pośród części służby zapanowało poruszenie, a kilka służek rzuciło pracę, rozpowiadając, że na zamku straszy. W samej wiosce doszło do gwałtu. Jak się okazało, ofiarą była córka rycerza, sprawcą zaś elf. Ciało gwałciciela, po uprzednim pozbawieniu głowy, zawisło na drzewie w pobliżu traktu, w Redcliffe zaś miało miejsce kilka pobić ostrouchów. Choć żołnierze otrzymali przykaz nie pozwalania na bezpodstawne samosądy tam, gdzie nie doszło przecież do zbrodni, nie mogli być wszędzie. Zwłaszcza, że niektórzy po prostu woleli odwrócić głowę w drugą stronę.
W Kręgu zlikwidowano problem wywołany demonem Strachu, aczkolwiek sama istota nie została załapana. Zdawać się mogło, że wszystko powoli wraca do normy. Niestety, były to tylko pobożne życzenia. Grupa rezolucjonistów postanowiła wyrazić swoje niezadowolenie w nieco bardziej agresywny sposób. Doszło do spalenia pomieszczenia jadalnego, śmierci pięciu templariuszy oraz dziesięciu magów. Na dodatek ludność Fereldenu patrzyła na magów coraz bardziej krzywo. W wioskach napotykano się z zabijaniem małych dzieci, które objawiły swoją moc, obrzucano obelgami podróżujących z templariuszami magów, a ujawniony apostata miał pewność, że trafi do Kręgu lub zostanie rozerwany przez rozszalały tłum.
Tymczasem w obozowisku elfów dalijskich wyraźnie było czuć nadchodzącą jesień. Drzewa powoli zatracały swoje soczyste zielone barwy, a wszelkie owoce leśne powoli się kończyły. Był to ostatni moment na ich zebranie i spożycie. Zwierzęta powoli zaczynały zmieniać futra i należało pomyśleć o wyrobie cieplejszej odzieży. Chłodny wiatr poruszał gałęziami w lesie, a opady deszczu sprawiały, że drewno namakało i czasami konieczne było pomaganie sobie magią. Zapowiadała się chłodna jesień i bardzo ciężka zima.
Wieści spoza Fereldenu nie były za ciekawe. Pojawiały się nie do końca potwierdzone informacje na temat tego, że w Orlais najpewniej wybuchnie wojna. Cesarzowa nie mogła być pewna utrzymania tronu, a kolejni zbrojni zaczynali gromadzić się w strategicznych punktach…

grajzadarmo

Thoran

Programista, wolnomyśliciel, marzyciel. Twórca Kronik Fallathanu. Maniak komputerowy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress